Thursday, August 6, 2009

حکم اعدام برای یک شهروند سقزی

خبر گزاری هرانا : رشید آخکندی اردیبهشت ماه سال گذشته به اتهام محاربه و همکاری با اپوزیسیون کرد در اصفهان دستگیر و روانه زندان شد و پس از یک سال حکم اعدام خود را توسط دادگاه انقلاب سنندج دریافت کرد.

آقای آخکندی پس از بازداشت و انتقال به زندان مرکزی سنندج در تاریخ 21 فروردین ماه سال جاری در شعبه چهار دادگاه انقلاب این شهر در حالی مورد محاکمه و محکومیت به اعدام قرار گرفت که از در اختیار داشتن وکیل مدافع منتخب محروم بود.

خانواده آقای آخکندی عنوان می دارند محکومیت وی به دلیل ارتباط با احزاب کرد صورت نگرفته بلکه موضوع مربوط به ده سال پیش و درگیری در یکی از روستاهای بانه، بین چریکهای کرد و نیروهای وابسته به دولت بوده .

گفته شده در این درگیری یک پاسدار کرد کشته می شود و اکنون پس از ده سال با شکایت فردی به نام رحمان سعید نژاد از بستگان متوفی وی دستگیر و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است.

خانواده وی تاکید دارند این این دستگیری به خاطر عدم دسترسی به کسانی است که در درگیری ذکر شده دست داشته و نسبت فامیلی با آقای آخکندی دارند. این خانواده روند حقوقی پرونده را متکی بر اسناد نمی دانند.

لازم به یادآوری است وزارت اطلاعات با ذکر نام آقای آخکندی، طی اطلاعیه ای در اردیبهشت ماه سال گذشته از "بازداشت فردی خبر داد که متهم است طی سالهای اخیر با راه اندازی گروهی مسلح در منطقه تخت واقع در شهرستان سقز در استان کردستان، مبادرت به قتل، شرارت، زورگیری مسلحانه، آدم ربایی و آزار و اذیت اهالی منطقه می کرده و با "گروهکهای ضدانقلاب" نیز همکاری داشته است

No comments:

Post a Comment